Με μεγάλη χαρά και πλήρη ηθική ικανοποίηση επιθυμούμε να σας ενημερώσουμε για τις μεγάλες επιτυχίες μαθητών του σχολείου μας, του 2ου Γυμνασίου Καστοριάς, υπό την καθοδήγηση και εποπτεία της φιλολόγου καθηγήτριας του σχολείου μας κας Δούκη Παρασκευής.

Συγκεκριμένα στον 7ο Πανελλήνιο Μαθητικό Λογοτεχνικό Διαγωνισμό που διοργάνωσε ο Μορφωτικός Όμιλος Πετρούπολης υπό την αιγίδα του Ομίλου για την UNESCO ΤΛΕΕ,

η μαθήτρια της Γ΄τάξης Μιχάλτση Ειρήνη έλαβε το Β΄βραβείο στην κατηγορία «ποίηση – ρίμα»,

η μαθήτρια της Γ΄τάξης Τζακοπούλου Ιωάννα έλαβε το Β΄βραβείο στην κατηγορία «ερωτικό διήγημα»,

ο μαθητής της Γ΄τάξης Βασιλειάδης Γεώργιος έλαβε το Γ΄ βραβείο στην κατηγορία «ερωτική ποίηση».

Επίσης η μαθήτριά της Γ΄τάξης Τσακάλη Αγγελική έλαβε τον 3ο έπαινο, που αντιστοιχεί στην 6η θέση, στην κατηγορία «στοχαστικά».

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι επιτυχίες των μαθητών μας πραγματοποιήθηκαν ανάμεσα σε 1200 συμμετοχές μαθητών & μαθητριών Ελληνικών σχολείων!!!

Ακολουθούν συνημμένα τα βραβευμένα έργα των μαθητών/τριών του σχολείου μας.